تبلیغات
 شهید سید رضا سیدعلیزاده(صمدانی) - سخنان حضرت امام حسن علیه السلام پس از شهادت امیرالمومنین علیه السلام

صبح آن شبی که علی علیه السلام وفات یافت صبح بیست و یکم ماه رمضان سال چهلم هجری قمری امام حسن علیه السلام به مسجد آمد و برفراز منبر شد پس از حمد الهی و درود بر محمد و اهل بیتش چنین سخن گفت: دیشب مردی از دنیا رفت که پیشینیان و آیندگان را توان رسیدن به او در عمل نیست.

او همراه رسول خدا می‌جنگید و جان خویش را سپر او می‌کرد و رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم پرچم را بدست او می‌داد و اورا بسوی دشمن گسیل می‌داشت و در حالی‌که جبرئیل در سمت راست و میکائیل* در سمت چپش در حرکت بودند واز جبهه جنگ برنمی‌گشت تازمانی که خداوند بردستانش پیروزی را روزی می‌ساخت و او در همان شبی فوت کرد که در مثل آن شب عیسی علیه السلام به آسمان عروج کرد و وصی موسی یوشع بن نون از دنیا رفت. او از طلا و نقره دنیا چیزی به ارث نگذاشت مگر هفتصد درهم که از سهمش از بیت المال زیاد آمده بود و قصد داشت با آن برای خانواده‌اش خادمی بخرد.

در اینجا امام حسن علیه السلام گریست و مردم گریستند.

سپس فرمود: منم پسر پیامبر بشارت دهنده و ترساننده منم پسر آنکس که بسوی خدا به اجازه خود خدا دعوت می‌نمود من پسر چراغ نوردهنده‌ام من از خاندانی هستم که خداوند هر گونه پلیدی را از آنان دور ساخته است و آنان را پاک گردانیده است من از خاندانی هستم که خدا و کتابش دوستی آنها را واجب شمرده است و فرمود:

قل لاسالکم علیه اجراالاالموده فی القربی و من یقترف حسنه نزد فیهاحسنا

بگو ای پیامبر! من از شما بر تبلیغ رسالت هیچ مزدی نمی‌طلبم مگر دوستی نزدیکانم وهر کس حسنه‌ای بجا آورد کار نیکی کند افزونش می‌دهم حسنه و کار نیک در این آیه مودت و دوستی ما اهلبیت است.

میکائیل یکی از چهار فرشته مقرب خداست که مأمور روزی رساندن به مخلوقات است

نظر دهید: نظر دهید - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : جمعه 27 تیر 1393 توسط : سید حجت الله صمدانی