تبلیغات
 شهید سید رضا سیدعلیزاده(صمدانی) - دست دادن به هم و مصافحه

دست دادن به هم و مصافحه

از جمله دستورات مهم اسلام خوشرویی و حسن معاشرت با برادران دینی است که از جمله این آداب، مصافحه (دست دادن با هم) و معانقه (در آغوش گرفتن یکدیگر) است.

 * امام باقر(علیه‌السلام) فرمودند: به راستی که هرگاه دو مومن به هم برخورند و مصافحه کنند، خداوند دست خود را میان دو دست آنها درآورد و با هرکدام که بیشتر رفیق دیگر خود را دوست دارد مصافحه کند.

 

 * امام باقر(علیه‌السلام) فرمودند: برای مومن شایسته است که چون یکی از آنها از رفیقش نهان شد به واسطه ی درختی، سپس به هم برخورند، به هم دست دهند و مصافحه کنند.

* رسول خدا ا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرموده اند: هرگاه یکی از شما به برادرش برخورد باید به او سلام کند و به او دست بدهد، زیرا خدا عزوجل بدین روش فرشته ها را گرامی داشته ، شما هم کار فرشته ها را بکنید.

 

* رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرموده اند: هرگاه به هم برخورد کردید با درود و دست به هم دادن باهم برخورد کنید و چون از هم جدا شوید، به آمرزش جستن، از هم جدا شوید.

       * امام باقر(علیه‌السلام) فرمودند:

 هرگاه مردی به رفیق خود دست دهد، آنکه در دست دادن بپاید اجر بزرگتری دارد از آنکه دست خود را از میان دست او می­کشد،

* امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: رسول خدا ا(صلی‌الله‌علیه‌وآله)  هرگز با مردی مصافحه نکرد که دست خود را از دست او بیرون کشد و ادامه داد تا او باشد که دست خود را از دست آن حضرت به در آورد.

* امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: مصافحه کنید زیرا مصافحه کینه و حسد را ببرد.

نظر دهید: نظر دهید - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 توسط : سید حجت الله صمدانی